top of page
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Yelp Icon
SSP Bonus Photo - 10.JPG

Ready for thicker hair?

Have you been thinking about extensions, but are unsure if they are a good option for you? Read frequently asked questions below to learn more!
Ready to book a consultation?
TSS December 2023 -17.jpg

Curious About Extensions?

Here’s what you need to know.

What is the IBE method?

​IBE stands for Invisible Bead Extensions®.
This method was created to fix the three biggest problems with traditional extensions:
– Damage to the scalp from improper installs
– Discomfort from tight beads or exposed bonds
– Limited styling options

IBE fixes all that. You’ll get comfortable, flexible extensions that are invisible—even in braids, buns, or ponytails. No exposed beads. No scalp pain. Just good hair days.

What will my in-salon maintenance look like?

Your first move-up is usually around 6 weeks. After that, you’ll come in every 6–8 weeks, depending on your hair type and home care.
One row
This will be $150 to reinstall.
Two rows
This will be $300 to reinstall.

This does not include washing or styling. You may add additional services to this appointment.

​How do I care for my extensions?

I have some do's, dont's, and products that I have tested on myself and my own extensions to best help you navigate your new hair! I will also be more than happy to go over these during your consultation as well.

TSS July 2023-41.jpg

Pricing of hair wefts

Volume One Row

Love the length of your hair, but are you dreaming of it being a bit thicker? Just want to dip your toes into the water and see how you do with 'just one row'?

Potential Cost For One Row is:


14" $480-590+
16" $552- $686+
18" $615- $770+

20"$690- $870+
22" $900- $1150+

24" $957- $1226+

The prices listed above take into account 3-4 wefts being used on a single row, sometimes up to 6 wefts can be used on a single row. The hair itself will generally last from 7-11 months with proper care.

Volume Two Rows

This is when you want some extra length as well as some extra thickness. Adding length and thickness requires two rows for the best blend.

Potential Cost for One & a Half to Two Rows is:
14" $960- $1180+
16" $1104- $1372+
18" $1230- $1540+

20" $1380- $1740+
22" $1800- $2300+
24" $1914- $2452+

The prices listed above take into account 6-8 wefts being used amongst one and a half to two rows. The hair itself will generally last from 7-11 months with proper care.

bottom of page